Netiketai smagai su lengva nostaligija grįžo bakalauro dienų prisiminimas.
Rašiau tema, kuria norėjau, rašiau tai, ką norėjau.
Užsispyrusiai braižiau savo žemėlapius , ir juos lengva ranka ’spalvinau’. Spalvinau Vilniaus miesto stogus pagal tinkamumą saulės energijai gauti (iš fotovoltatinių plokščių).
Duomenis kūriau pati pagal bendrąjį Vilniaus miesto planą. Planavau, skaičiavau, filosofavau kiek čia tos energijos būtų galima gauti nuo Vilniaus stogų. Tyrimų nėra, vykdyt nėra galimybių.. taigi ir metodika šiaip sau mano skaičiavimų. Bet buvo idėja.

Taip pat netikėtai po poros metų radau savo idėją įgyvendintą Osnabruck mieste: SUN-AREA project .

Projekto tikslas: apibrėžti kaip saulės energijos resursai šalyje gali būti optimizuoti lokalizuojant fotovoltanines plokštes ant stogų.

Remiantis atliktais tyrimais, teigiama, kad apie 20% Vokietijos stogų yra tinkami saulės energijos gavybai ir kad 70% elektros Osnabruck miesto elektros energijos poreikių gali būti patenkinti saulės energetiniais ištekliais.
Atliktas tyrimas, žemėlapiai ir išvados yra pateiktos miesto savivaldybei ir šį projektą siekiama realizuoti.

Projekto metodinė dalis aprašyta labai trumpai, tačiau aiškiai.
Duomenys apie stogų saulės energetikos potencialą buvo surinkti su aero-lazerinias skaneriais. Buvo atlikti keli skrydžiai skenavimo galimybėms patikrinti ir testuoti.
Pagrindiniai techniniai stogų faktoriai kurie buvo fiksuojami ir registruojami duomenų bazei sudaryti: išorinė forma, nuolydis, stogo orientacija/aspektas. Buvo atsižvelgiama ir į gamtinius faktorius: debesuotumą.
Projekto mokslininkų komanda su ArcGIS ModelBuilder plėtiniu sukūrė algoritmą, padedantį nustatyti stogų saulės energijos potencialą. Modelis apėmė duomenis, jau minėtus stogo polinkį ir aspektą, saulės dangaus kelią, taip pat saulės šešėliavimą, bei sezoninį saulėtumo ritmą.
Bet to, SUN AREA projektas pateikė tokius skaičiavimus, kaip saulės energijos tinkamumą naudoti, potencialų energijos kiekį, CO2 sumažinimo kiekius ir investavimo lygį kiekvienai stogo sub-teritorijai.
Projektas plačiau aprašytas esri puslapyje.

Sun-Area 2009 metais laimėjo Vokietijos Saulėtą Prizą 2009 kategorijoje: Mokslas ir Tyrimai. Projektui vadovavo prof. dr. M. Klarle, geoinformatikos ir municipalinių technologijų Frankfurto Taikomųjų Mokslų Universiteto profesorė. Tai pirmas kartas šiame Vokietijos konkurse, kai nugalėjo geoinformatikos projektas. Aptarimas, apdovanojimai ir truputis statistikos pateikta įmonėje Steinbeis, kuri užsiima technologijų transportavimu į verslą.

Vokietijos Saulėtas Prizas 2009 projekto Sun-Area vadovei M. Klarle

Nuotraukoje matote, kaip M. Klarle (viduryje) prizą teikia Hermann Scheer (dešinėje), Eurosolar prezidentas, Vokietijos federalinio parlamento narys, laimėjęs Alternatyvų Nobelio Prizą.

Norėčiau pastebėti, kad panašus projektas, tik ne mokslinio lygmens, o visa verslo idėja remiantis buvo pradėtas įgyvendinti Bostone 2009 metais. Apie tai mano 2009 m. gegužės mėn. įraše.

Apie saulės stogus ‘Osnabruck’ byvo rašyta (en): Deutsch Welle
Rodytas reportažas (de) 3stat (youtube).

Iš paskutinio reportažo supratau, kad pirminė idėja M. Klärle gimė 2006 metais. Gelsenkirchen miestui buvo sudarinėjama duomenų bazė. Tačiau ji nepadengia viso miesto teritorijos. Duomenų bazę galite rasti čia. Vis dėlto, kaip galutinis, pilnai įgyvendintas projektas pateikiamas Osnabruck miesto pavyzdys.

Patiko (0)

Rodyk draugams