Perpieštas spalvotas koncentruotas žemės vaizdas rankose kartais atrodo labai įdomus, slepiantis dar nematytas žemes ir neatrastus užkampius ar tiesiog rodantis kelią. Svarbu tik mokėt skaityt tą žemės vaizdą ir viskas tampa aišku.

Ir viskas tame vaizde visada taip pat. Gamtinis žemėlapis, politinis žemėlapis, topografinis planas ar turistinis.. Ką dar naujo galima atvaizduoti žemėlapyje? Ogi viską, kas vyksta ant žemės!!

Prancūzai 2008 metais išleido Karinį atlasą! Šalių karinės įtakos zonas vaizduojantį žemėlapį galima rasti anksteniame mano įraše.

Praėjusiais metais pasirodė Mafijos atlasas. Kalbantis tiek apie mafijos grupes tiek apie kriminalinius tinklus. Juk jeigu egzistuoja pasauliniai mafijos karai, turėtų egzistuoti ir aiškus mafijos teritorinis pasiskirstymas. Kodėl mafijos klanai egzistuoja tik tam tikrose pasaulio vietose? Kuo skiriasi siciliečių mafija nuo japnų, kinų ar lotynų amerikos, ar tiesiog Balkanų nusikalstamų grupuočių? Karinės geografijos blogo autorius teigia, jog būtent šie klausimai buvo iškelti ir atsakyti Fabrizio Maccaglia (Tours Universiteto gegrainių konferencijų vadovo) ir Marie-Anne Matard-Bonucci (Grenoblio II universiteto šiuolaikinės istorijos profesorės).
Mafijos atlasas pateikia žemėlapius, schemas, grafikus išpidytus tematinių tekstų.
Tai ne tik pasaulio žemėlapiai, tačiau ir atskirų regionų, šalių ne tik pagal administracinius vienetus, bet ir pagal individualius regionus-zonas.

Piratų žemėlapis

…smalsu iš kur gauti tokios statistikos? Ir kiek ji patikima ?

Tačiau nepaisant statistikos rinkimo, jos atvaizdavimo sprendimas taip pat reikalavo daug darbo, ir galima būtų labai kritiškai pažvelgti į tokį sprendimą.
Kartografavimui pasirinktas kokybės fono metodas kartu su ženklų metodu. Ženklas vaiduoja ir kiekybę (kintantis dydis) ir kokybę (spalvą). Skritulio dydis nusako žiaurių įvykių kiekį 2007 metais. Spalva nusako įvykio tipą. Be detalesnių terminų paaiškinimų pačiame žemėlapyje, gana sudėtinga tiksliai išversti. Įvykiai tokie susiję, kad juos atskirti sudėtinga, o su vertimu išeina tik ‘lost in translation’

Vis dėlto, pagal mano vertimą spalvinės reikšmės iš eilės:

  • rausva - ginkluotas paėmimas į nelaisvę
  • violetinė - paėmimas grasinimu
  • žalia - agresvus paėmimas
  • geltona - kruvinas paėmimas
  • juoda - mirtinas paėmimas
  • mėlynas - paimtųjų dingimas
  • ultramarinas - vaikų pagrobimas

Nežinau kiek patikimi duomenys ir kiek tiesios tame žemėlapyje, nes atrodo, jau galėčiau ginčytis. Tačiau be galo įdomu, jog kartografai vis dažniau imasi kartografuoti socialinius reiškinius, juos iškeldami ir kartu iškeldami diskusiją. Manau, kad socialinio reiškinio kartografinis atvaizdavimas labai puikiai atlieka savo darbą pažadindamas diskusiją tiek dėl pačio reiškinio tiek dėl to vaizdavimo galimybių.

Patiko (0)

Rodyk draugams