Paryžiaus priemiestyje SNCF stotyje paleidęs vairuotojas vėl grįžo į pagrindinį aplinkelį: 4 juostų kamštį judantį 50 km/h greičiu 7 valandą vakaro. Tokiu metu geriau važinėti metro arba traukiniais, jais dauguma ir važinėja.

Paryžius Kovo viduryje pasitiko savo vėjais ir net termometrui rodant pliusą, rodės taip pat šalta kaip Lietuvoj. Vaikščiojom apsirengusios vos ne viską ką turim ir dairėmės. Vieną vakarą peržingsniavom didelį gabalą Paryžiaus: nuo Resbulikos aikštės iki Eifelio! Pražingsniavus vos 4 dienas, nedaug ką galima pasakyti. Visas Paryžius toks didingas ir gražus, jog akys labai greitai prie tos didybės pripranta ir žvalgosi kažko išskirtinio. Kažkada turėjau galimybę studijuot jo  priemiestyje  - ją iškeičiau į studijas Prancūzijos pietuose. Dabar tikrai turėčiau ką pasakyt :). Kol kas tik knyginės istorijos…

Paryžius ilgą laiką buvo tiesiog tamsus, purvinas, apstatytas be aiškios tvarkos miestas, kol jo tvarkyti nesiėmė Napoleonas III. Napoleono III idėjas įgyvendino Ž.E. Osmanas (George Eugene Haussmann). Osmano perstatytą Paryžiaus centrą dabar ir matome: visi fasadai įspūdingi, didingi, tarpusavyje suderinti.

Urbanizacinė reforma Paryžiuje buvo labai plačių užmojų ir tuo metu prieštaringai vertinama. Miestas natūraliai besiplečiantis ir netvarkomas nuo viduramžių, prasidėjus industrializacijos epochai, tapo gyventojų perpildytas, priemiesčiais aplipdytas purvinas ligų nešiotojas. Napoleonas III, tuo metu valdęs Prancūziją, matė Paryžiaus augimo potencialą ir siekė transfuormuoti į aiškios struktūros urbanistinį centrą. Tokiam projektui vadovauti Napoleonas III pakvietė Ž.E. Osmaną. Osmanas prakirto plačias magistrales istoriniame Paryžiaus branduolyje, tiesino ir platino natūraliai susiformavusias kreivas gatveles. Sukūrė plačias viešas aikštes su sodais, parkais. Šiuose poelgiuose vieni įžvelgė “nuožmius policininko siekius palengvinti kovą su maištaujančio proletariato barikadomis, apnuoginti atsiveriančias apleistas, vargingas kvartalų erdves” kiti piktinosi “barbarišku elgesiu istorinio paveldo terpėje, kėlė į dienos šviesą spekuliantiškas finansines žemvaldžių ir sklypų perpardavinėtojų machinacijas”. /A. Vangas “Miesto teorija”/ Osmanas ne tik atvėrė Paryžiui dienos šviesą, tačiau sutvarkė ir miesto kanalizaciją! Sukūrė dabar matomą Paryžiaus architektūrinį fasadą.

Paryžiaus ‘osmanizacija’ darė didžiulį įspūdį pasaulio miestų tvarkytojams. Net aršūs jo priešininkai - profesionalai nei anuomet, nei juo labiau dabar negalėjo nepripažinti Osmano urbanistinių idėjų drąsos, įžvalgumo ir ryžto nuosekliai įgyvendinti užsibrėžtą sampratą. Kaip šiandien funkcionuotų 11 mln. (2 mln centre) gyventojų metropolija su nepaliaujamomis geležinėmis automobilių upėmis be Osmano ir jo idėjų tęsėjų prakirstų pralaidžių transporto takų, tokių, kaip Eliziejaus laukai, Kebero ir Rivoli aveniu, Sen Mišelio ar Sevastopolio bulvarai ? Juk Osmanas pradėjo kurti šį magistralių tinklą 4kart mažesniam miestui, kurio gatvėmis tuomet riedėjo tik karietos. /A. Vanagas”Miesto teorija”/

Plačiau apie Osmano projektą galit paskaityti anglų kalba: The Art History Archive “Haussmann’s Paris”. Neilgas straipsnis iliiustruotas nuotraukomis, kaip atrodė Paryžius rekonstrukcijos metu ir po jos.  Visgi smalsu pažiūrėti į senąjį Paryžių, ir pamąstyti kaip jis būtų išsivystęs be tokio grandiozinio plano ?

Kad ir pavyzdžiui, viena centrinių gatvių: Operos aveniu. Štai kaip ji atrodo dabar ir žvilgtelkit apačioj, kaip šioje vietoje viskas buvo išgriauta. Paryžiaus miesto šiaurės rytai.

Mūsų kelionė Paryžiuj apsiribojo tik turistiniais objektais, keliais turistiniais draugų pasakojimais, diena Versalyje ir keliais prancūziškais restoranais. Dievinu prancūzų kalbą, todėl negaliu šališkai aprašyti vidinių pastebėjimų. Man jie visada geri, nes tik prakalbus prancūziškai šypsena pati plečiasi, o ir patys prancūzai su prancūzakalbiais užsieniečiais visada bendrauja geranoriškiau :)

Tikiuos dar sugrįžti į Paryžių: daug muziejų ir galerijų neaplankytų, knygynų neišvarytų, kvepalų neišuostytų ir ant Senos kranto vyno neišgerta :)

Patiko (0)

Rodyk draugams